Aizvadītajā nedēļas nogalē iepirkšanās un izklaides centrā “AKROPOLE Rīga” norisinājās Miega dienai veltītais pasākums, ko apmeklēja vairāki simti interesentu. Pasākuma laikā Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un citi miega jautājumu speciālisti sniedza bezmaksas konsultācijas par dažādiem miega traucējumu veidiem, kā arī stāstīja, kā veiksmīgi pārvarēt tipisko “pavasara nogurumu”.
Miega dienas ietvaros pasākuma apmeklētājiem bija iespēja ar dažādu testu un pārbaužu palīdzību noteikt miega traucējumu esamību, kā arī uzklausīt Latvijas vadošo miega speciālistu, neirologu, pulmonologu, otolaringologu ieteikumus, kā rīkoties miega traucējumu un pavasara noguruma gadījumā. Savukārt, lai uzzinātu vairāk par biežāk sastopamajiem miega traucējumu veidiem un aktualitātēm mūsdienās, Toma Grēviņa vadībā tika organizēta diskusija ar Latvijas medicīnas pārstāvjiem Mārtiņu Purenkovu, Martu Celmiņu, Jāni Mednieku, Madaru Mičuli un Andu Nodievu.
Atskats uz Miega dienai veltīto pasākumu ir skatāms šeit: https://failiem.lv/u/cgcepfn9w
“Katru nedēļas nogali iepirkšanās un izklaides centrā “AKROPOLE Rīga” viesojas ļoti plašs apmeklētāju loks, tāpēc tā ir lieliska lokācija šādu, sabiedrībai svarīgu jautājumu apspriešanai. Mums rūp mūsu apmeklētāju labsajūta un vairāk par visu – vērtīga laika pavadīšana iepirkšanās centra telpās, kas ne tikai ļauj atrast kāroto, bet arī sniedz pievienoto vērtību. Marts ir īpašs laiks, kas līdz ar pirmajiem saules stariem nes tik labi pazīstamo pavasara nogurumu, tāpēc ceram, ka aizvadītais pasākums būs devis daudz noderīgas informārcijas miega kvalitātes uzlabošanai un noguruma mazināšanai,” norāda Valdis Portnajs, “AKROPOLE Rīga” vadītājs.
Pasākuma laikā tika noskaidrots, ka pavasara nogurums pats par sevi nav medicīniska slimība, bet dažādu simptomu un problēmu apvienojums – miega problēmas, zemāks enerģijas līmenis, reiboņi, galvassāpes, koncentrēšanās grūtības, depresija, novājināta imunitāte un vispārējs nogurums.
“Ne vienmēr ir zināms, kas izraisa pavasara nogurumu, bet, visticamāk, tā ir dažādu faktoru kombinācija – piemēram, ķermeņa reakcija uz temperatūras maiņām, pavasara alerģiju sākums vai diennakts pielāgošana vasaras laikam. Iespējams, lielu lomu spēlē arī hormonu izmaiņas. Serotonīns, mūsu “laimes hormons”, kura ražošanu ietekmē dienas gaisma, ir krietni paputināts ziemas laikā. Tas nozīmē, ka miega hormonam melatonīnam ir lielāka ietekme uz enerģijas līmeni visas dienas garumā. Iestājoties pavasarim, tiek “pārkārtots” šo un citu hormonu izdales daudzums, kā rezultātā ķermenim ir papildus slodze un rodas pavasara nogurums,” skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste un pediatre Marta Celmiņa.
Speciāliste norāda, ka pavasara nogurumu var izjust dažādi – vieniem simptomi izpaužas spēcīgi, bet citiem nav nekādu pazīmju vai sūdzību. Universālu padomu, kas derētu visiem, nav, bet ir vairāki padomi, ko ir vērts ieviest ikdienā, lai mazinātu nevēlamos simptomus: